headspace2 3.6.16 - en to fr translation catalogue (328 entries)

en: %d items were imported from %s
fr: %d items ont été importés de %s

en: %d per-page
fr: %d par page

en: %s ago
fr: il y a %s

en: %s | General Options
fr: %s | Options Générales

en: %s | Import
fr: %s | Importer

en: %s | Page Modules
fr: %s | Modules des pages

en: %s | Page Settings
fr: %s | Réglages des pages

en: %s | Site Modules
fr: %s | Modules du site

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
fr: (non disponible pour UTW et Simple Tagging)

en: (set number of posts to 0 for theme default)
fr: laisser le nombre d'articles à 0 pour utiliser le thème par défaut

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 404 Page
fr: Page 404

en: 60 seconds
fr: 60 secondes

en: <code>wp_footer</code> was not found in <code>footer.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development">documentation</a>)
fr: <code>wp_footer</code> n'a pas été trouvé dans <code>footer.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development">documentation</a>)

en: <code>wp_head</code> was not found in <code>header.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Hook_Reference/wp_head">documentation</a>)
fr: <code>wp_head</code> n'a pas été trouvé dans <code>header.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Hook_Reference/wp_head">documentation</a>)

en: <p>As a new visitor you may want to subscribe to my <a href="%s/feed/">RSS</a> feed.</p>
fr: <p>Bienvenue. Pour vous tenir au courant des actualités de ce site vous pouvez vous abonner à notre <a href="%s/feed/">RSS</a>flux RSS.</p>

en: A pause (milliseconds) added when a file is downloaded.  Small values may not be tracked
fr: Une pause (millisecondes) ajoutée lorsqu'un fichier est téléchargé. Les petites valeurs risquent de ne pas être reconnue.

en: A problem occured retrieving data from the server. If this persists please check that you have installed the plugin correctly.
fr: Un problème est survenu. S'il persiste, vérifiez que le plugin est correctement installé.

en: AWStats JavaScript Tracking
fr: AWStats

en: Account ID
fr: ID du compte

en: Add Apture to all pages
fr: Ajoute Apture à toutes les pages

en: Adds 103bees tracking code to all pages
fr: Ajoute le le code 103bees à toutes les pages

en: Adds AWStats JavaScript tracking to all pages (through <code>wp_footer</code>)
fr: Ajoute le code pour AWStats à toutes les pages ( dans <code>wp-footer</code>)

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
fr: Ajoute le code CrazyEgg à toutes les pages

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages (through <code>wp_footer</code>)
fr: Ajoute le code pour Google Analytics à toutes les pages ( dans <code>wp-footer</code>)

en: Adds Google Webmaster tracking code to your home page
fr: Ajoute le code pour Google Webmaster à la page d'accueil

en: Adds HitTail tracking code to all pages
fr: Ajoute le code HitTail à toutes les pages

en: Adds Microsoft Live verification code to your home page
fr: Ajoute le code Microsoft Live à la page d'accueil

en: Adds Mint tracking code to all pages
fr: Ajoute le code Mint à toutes les pages

en: Adds Piwik tracking code to all pages
fr: Ajoute le code Piwik à toutes vos pages

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
fr: Ajoute le code StatCounter à toutes les pages

en: Adds Yahoo! Site Explorer tracking code to your home page
fr: Ajoute le code Yahoo! Site Explorer à votre page d'accueil

en: Adds appropriate code to your posts to enable FeedBurner Stats Pro
fr: Ajoute le code approprié à vos articles pour activer FeedBurner Stats Pro

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced - the regular expression pattern to select the more link from your posts
fr: Avancé - expression régulière pour sélectionner le lien lire la suite dans vos articles

en: Advanced - the regular expression replacement text
fr: Avancé - texte de remplacement

en: After
fr: Après

en: After content
fr: Après le contenu

en: All descriptions will be trimmed to this length
fr: Toutes les descriptions seront réduites à cette longueur

en: Allow external JavaScript files to be referenced
fr: Permet d'appeler des Javascripts externes

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
fr: Permet de changer le titre de la page (càd le titre dans la barre du navigateur)

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
fr: Permet d'ajouter une feuille de styles à la page

en: Allows a custom page-specific theme to over-ride the default theme
fr: Permet de changer de thème pour une page spécifique

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
fr: Courte description de la page utilisée par les moteurs de recherche

en: Allows custom data to be inserted anywhere in your theme using MetaData::custom ()
fr: Permet d'insérér d'autres données n'importe où dans votre thème en utilisant la fonction MetaData::custom ()

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
fr: Permet à des plugins désactivés, d'être activés sur une page spécifique.

en: Allows follow/no-follow to be set for various links
fr: Permet le réglage follow/no-follow pour divers type de liens

en: Allows meta keywords to be defined, seperate from tags (if necessary, disable keyword display in the Tags module)
fr: Pemret de définier les mots clés (meta keywords) séparément des tags (si nécessaire, désactive l'affichage des mots clés dans le module tags)

en: Allows raw data to be inserted into the page footer
fr: Permet d'insérér du code dans le pied de page

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
fr: Permet d'insérér d'autres balises dans la section META de la page (par exemple pour indiquer l'url de base des images : <code><base href="http://yoursite.com/images/" /></code>, ou pour d'autres balises meta)

en: Allows site RSS description to be changed
fr: Permet de changer la description du flux RSS

en: Allows site RSS name to be changed
fr: Permet de changer le nom du flux RSS

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
fr: Permet de changer la description du site

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
fr: Permet de changer le nom du site (càd le nom de votre blog)

en: Allows tags to be added to pages
fr: Permet d'ajouter des tags aux pages

en: Allows the 'more' text to be changed
fr: Permet de changer le texte "lire la suite..."

en: Allows various meta-robot options to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
fr: Permet de régler diverses option méta-robot afin d'empêcher les moteurs de recherche et les robots d'indexer ou de suivre des pages

en: Allows you to enable or disable various WordPress Widgets
fr: Permet de désactiver des widgets de WordPress

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
fr: Permet d'activer ou de désactiver certaines fonctions de formatage de WordPress (notamment wpautop)

en: Alternatively, if you are multi-lingual, do consider translating this into another language.  All the necessary localisation files are included and I've written a <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">full guide to the translation process</a>.
fr: Si vous êtes multilingue, vous pouvez traduire ce plugin. Tous les fichiers nécessaires sont inclus et j'ai écris un <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guide complet du procesdus de traduction</a>

en: Archive Links
fr: Liens Archives

en: Are you sure you want to merge that tag?
fr: Etes-vous sûr de vouloir fusionner ces tags ?

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
fr: Par précaution, vous devriez <strong> faire une sauvegarde de votre base de données avant de lancer l'importation</strong>. Nous ne pourrions être tenu pour responsable de la perte de données pendant le processus.

en: Attachment Pages
fr: Pages Fichiers Joints

en: Attachment caption
fr: Légende de fichier

en: Author Pages
fr: Pages Auteur

en: Auto-fancy quotes
fr: Guillemets

en: Auto-formatting
fr: Auto-formatage

en: Auto-link
fr: Liens automatiques

en: Before
fr: Avant

en: Before content
fr: Avant le contenu

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Cancel
fr: Annuler

en: Categories
fr: Catégories

en: Category Links
fr: Liens Catégories

en: Change what appears in reports
fr: Permet le suivi de clic sur des éléments de la page (téléchargement, lecture de vidéo...)

en: Checking this will mean that your tags are also used as keywords and you will not be able to modify keywords independently
fr: Vos tags seront utilisés comme mots clés et vous ne pourrez pas modifier les mots clés séparement

en: Clear to disable download tracking
fr: Effacer pour désactiver le comptage des téléchargements

en: Click the page type to change settings.  You can enable additional modules to provide more choices.
fr: Cliquer sur le type de page pour modifier les réglages. Vous pouvez activer d'autres modules pour avoir plus de choix.

en: Comm. Author Links
fr: Liens Auteur Comment.

en: Comm. Text Links
fr: Liens commentaires

en: Configure PHP memory limits, time-outs, and error reporting
fr: Configure PHP : limite mémoire, durée de script, rapport d'erreur

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: Custom data
fr: Autres données

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
fr: personnalise le nombre d'articles affichés dans les pages d'archives et de recherche, et permet de choisir entre l'affichage complet du contenu ou seulement du résumé.

en: Debug
fr: Debugger

en: Default
fr: par défaut

en: Delete HeadSpace
fr: Désinstaller HeadSpace

en: Disable Suggestions
fr: Désactiver les suggestions

en: Disable Visual Editing
fr: Désactiver l'éditeur visuel

en: Disable WordPress Widgets
fr: Désactiver des widgets de WordPress

en: Disable visual editing
fr: Désactiver l'éditeur visuel

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Display a message for first time visitors (based upon idea from Seth Godin)
fr: Affiche un message aux nouveaux visiteurs

en: Display position
fr: Position d'affichage

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
fr: Affichage %s&#8211;%s sur %s

en: Do not output CSS
fr: Ne pas appliquer les CSS

en: Domain Name
fr: Nom de domaine

en: Edit Category &raquo;
fr: Editer Categorie &raquo;

en: Enable debug option
fr: Activer l'option debuggage

en: Enable on excerpts
fr: Activer pour les extraits

en: Enabled Widgets
fr: Widgets activés

en: Enter 0 for always
fr: Entrez 0 pour toujours

en: Enter Google Webmaster tracking code.
fr: Entrez votre code Google Webmaster

en: Enter Microsoft Live verification code.
fr: Entrez votre code Microsoft Live

en: Enter Yahoo! Site Explorer tracking code.
fr: Entrez votre code Yahoo! Site Explorer

en: Enter any additional Google Analytics code
fr: Entrez ici tout code additionnel pour Google Analytics

en: Enter each host on a separate line
fr: Entrez chaque hôte sur une ligne séparée

en: Enter the URL of your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
fr: Entrer l'URL relative de votre installation Mint (càd <code>/mint/</code>).

en: Enter the URL you want outbound links tracked to
fr: Entrer les URL des sites dont vous voulez suivre les liens sortants.

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
fr: Entrer le javascript complet fourni par Google Analytics ou simplement votre numéro de code (_uacct).

en: Enter the full JavaScript tracking code as provided by HitTail.
fr: Entrez le code javascript complet fourni par HitTail

en: Enter the full JavaScript tracking code as shown on your 103bees account page.
fr: Entrez le code javascript complet fourni sur votre compte 103bees

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg code</a>
fr: Entrer votre <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">code CrazyEgg </a>complet.

en: Enter your site token.
fr: Entrer votre site symbolique

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Fields
fr: Champs

en: Filter
fr: Filtrer

en: First Time Visitor
fr: Nouveau visiteur

en: Follow Links
fr: Liens à suivre

en: Force tags in pages
fr: Afficher les tags dans les pages

en: Force tags in posts
fr: Afficher les tags dans les articles

en: Force title rewrite
fr: Forcer la réécriture du titre

en: Frame Breaker
fr: Bloqueur de Frame

en: Front Page
fr: Page d'accueil

en: Global Settings
fr: Réglages généraux

en: Google Section Targeting
fr: Ciblage par sections Google AdSense

en: HeadSpace Bug Tracker
fr: Bug Tracker

en: HeadSpace Documentation
fr: Documentation

en: HeadSpace FAQ
fr: FAQ

en: HeadSpace Help
fr: Aide

en: HeadSpace Meta data
fr: Données de l'entête

en: HeadSpace Settings
fr: Contenus des entêtes (pour le référencement)

en: HeadSpace Support Forum
fr: Forum

en: HeadSpace has been removed
fr: HeadSpace a été supprimé

en: HeadSpace has required a great deal of time and effort to develop.  If it's been useful to you then you can support this development by <strong>making a small donation of $8</strong>.  This will act as an incentive for me to carry on developing it, providing countless hours of support, and including any enhancements that are suggested.
fr: Le developpement de Headspace a exigé beaucoup de temps et d'efforts. Si cette extension vous est utile, vous pouvez soutenir ce développement en <strong> faisant un petit don de 8 $ </ strong>. Cet encouragement me permet de continuer à développer, en fournissant d'innombrables heures de soutien, et de faire les améliorations qui sont suggérées.

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
fr: HeadSpace tags (convertir en tags WordPress 2.3)

en: HeadSpace | Support
fr: Aide HeadSpace

en: HeadSpace2 News
fr: HeadSpace2 Infos

en: Home Page
fr: Page d'accueil

en: Host aliases
fr: Alias d'hôtes

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
fr: Je suis un type bien et j'ai aidé l'auteur de ce plugin.

en: If you are monitoring multiple sites this allows you to identify each
fr: Si vous gérez plusieurs sites ceci vous permet de les identifier

en: Ignore Bots
fr: Ignorer les robots

en: Import
fr: Importer

en: Import and remove original data
fr: Importer et supprimer les données d'origine.

en: In case of low memory issues
fr: En cas de peu de mémoire

en: Include Google Analytics on the WordPress login page
fr: Ajoute le code  Google Analytics à la page de connexion

en: Include on login page
fr: Inclure la page de connexion

en: Inherit from global settings
fr: Permet l'héritage des réglages des pages (càd un article hérite des réglages de sa catégorie, des réglages généraux)

en: Inherit settings
fr: Hériter des réglages parents

en: Keywords
fr: Mots clés

en: Keywords will be trimmed to this length
fr: La liste de mots clés sera réduite à cette longueur

en: Leave blank to use theme default
fr: Laisser vide pour utiliser le thème par défaut

en: Links
fr: Liens

en: Login Pages
fr: Pages de connexion

en: Makes links clickable in comments
fr: transformer les urls dans les commentaires en lien cliquable

en: Max length
fr: Taille maxi

en: Memory Limit
fr: Limite de la mémoire

en: Message to display
fr: Message à afficher

en: Meta
fr: Méta

en: Meta-data
fr: Données de l'entête

en: Microsoft Live Verification
fr: Vérification Microsoft Live

en: Mint path
fr: Adresse Mint

en: Modules are disabled and do not appear
fr: Ces modules sont désactivés et n'apparaîtront pas

en: Modules will always appear on edit screens
fr: Les modules apparaîtront toujours dans les zones d'éditions

en: Modules will be hidden behind a link
fr: Les modules seront cachés derrière un lien

en: More text
fr: Texte pour lire la suite de l'article

en: New Google Analytics (ga.js)
fr: Nouveau Google Analytics (ga.js)

en: Next
fr: Suivant

en: Next/Prev Posts Link
fr: Lien précédent/suivant des articles

en: No
fr: Non

en: No timeout limit
fr: Pas de limite

en: PHP Error Reporting
fr: Rapport d'erreurs PHP

en: PHP Script Timeout
fr: Durée de script PHP

en: Page Counts
fr: Nombre d'articles par page

en: Page Links
fr: Liens Pages

en: Page Modules
fr: Modules des pages

en: Page Settings
fr: Réglages des pages

en: Page Title
fr: Titre de la page

en: Page description
fr: Description de la page

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
fr: Glissez les modules dans la zone appropriée et organisez-les à votre guise.

en: Page slug
fr: Identifiant de la page

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Page-specific Plugins
fr: Plugins spécifiques à la page

en: Page-specific Theme
fr: Thème spécifique

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
fr: Avant de poser une question, consultez la FAQ, la documentation et la liste de bugs

en: Plugin Support
fr: Aide du plugin

en: Post slug
fr: Identifiant de l'article

en: Post title
fr: Titre de l'article

en: Posts
fr: Articles

en: Posts successfully updated
fr: Les articles ont été mis à jour

en: Previous
fr: Précédent

en: Process excerpt with plugins
fr: Extension pour les extraits

en: RSS Desc.
fr: Description du flux RSS

en: RSS Description
fr: Description du flux RSS

en: RSS Name
fr: Nom du flux RSS

en: Raw Code
fr: Code

en: Raw data
fr: Autres balises

en: Raw footer data
fr: Code brut en pied de page

en: Recent Posts
fr: Articles récents

en: Remove HeadSpace
fr: Désinstaller HeadSpace

en: Repeat
fr: Répéter

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replaced with the category description
fr: Insère la description de la catégorie

en: Replaced with the current date
fr: Insère par la date courante

en: Replaced with the current month
fr: Insère le mois courante

en: Replaced with the current page number
fr: Insère le numéro de la page

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
fr: Insère le numéro de page courant (c.à.d page 2 / 4)

en: Replaced with the current page total
fr: Insère le nombre de page total

en: Replaced with the current search phrase
fr: Insère la requête de la recherche

en: Replaced with the current tag/tags
fr: Insère les tags de l'article/de la page

en: Replaced with the current time
fr: Insère l'heure courante

en: Replaced with the current year
fr: Insère l'année courante

en: Replaced with the date of the post/page
fr: Insère la date de l'article/de la page

en: Replaced with the post categories (comma separated)
fr: Remplacé par les catégories de l'article  ( séparées par des virgules)

en: Replaced with the post/page ID
fr: Insère l'ID de l'article/de la page

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
fr: Insère le surnom de l'auteur de l'article/de la page

en: Replaced with the post/page author's userid
fr: Insère l'ID de l'auteur de l'article/de la page

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
fr: Remplacé par le résumé de l'article/de la page (ou généré s'il n'existe pas)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
fr: Remplacé par le résumé de l'article/de la page (sans le générer)

en: Replaced with the post/page modified time
fr: Insère la date de modification de l'article/de la page

en: Replaced with the tag description
fr: Insère la description du tag

en: Replaced with the title of the post/page
fr: Insère le titre de l'article/de la page

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save all data
fr: Enregistrer

en: Search
fr: Recherche

en: Search Pages
fr: Pages Recherche

en: Searches
fr: Recherches

en: Separator position
fr: Position du séparateur

en: Set to a root domain when tracking across sub-domains
fr: Indiquez le domaine racine pour suivre des sous-domaines

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
fr: Des réglages particuliers peuvent être spécifiés pour un article, une page ou une catégorie lorsque vous l'éditez. (écrire/modifier un article, une page ; modifier une catégorie)

en: Show all errors &amp; warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: Show in admin
fr: Options des plugins

en: Show no errors or warnings
fr: Ni les erreurs, ni les avertisssements

en: Show only errors
fr: Deulement les erreurs

en: Show pages
fr: Afficher les pages

en: Show pages in tag archives
fr: Afficher les pages dans les archives

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
fr: Afficher les onglets des plugins spécifiques activés dans le menu de l'administration

en: Simple
fr: Standard

en: Simple Tags (old version)
fr: Simple Tags (ancienne version)

en: Site Modules
fr: Modules du site

en: Site Tagline
fr: Description du site

en: Site description
fr: Description du site

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
fr: Ces modules s'appliquent à l'ensemble de votre site. Seuls les modules cochés fonctionneront (une fois correctement configurés).

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site token
fr: Site symbolique

en: Special Tags
fr: Tags spéciaux

en: Stops your site being loaded in a frame.
fr: Empêche votre site d'être affiché dans une frame.

en: Stylesheets
fr: Feuilles de styles

en: Suggest tags based on content
fr: Suggérer des mots clés relatifs au contenu

en: Suggested tags
fr: Tags suggérés

en: System Settings
fr: Réglages système

en: System default
fr: par défaut

en: Tag Cloud
fr: Nuage de tags

en: Tag Links
fr: Liens Tags

en: Tag Pages
fr: Pages Tag

en: Tags/keywords
fr: Mots clés

en: The HeadSpace administration interface is now WordPress 2.3+ only.  Your meta-data will continue to function butyou should either upgrade your WordPress or downgrade HeadSpace.
fr: L'interface d'administration n'est compatible qu'avec les versions WP 2.3 et suivantes. Vous devez soit mettre à jour WordPress, soit utiliser une ancienne version de HeadSpace.

en: The location of the Piwik JavaScript file (i.e. <code>/piwik/piwik.js</code>)
fr: Adresse du fichier javascript (<code>/piwik/piwik.js</code>)

en: The location of the Piwik PHP file (i.e. <code>/piwik/piwik.php</code>)
fr: Adresse du fichier PHP  (<code>/piwik/piwik.php</code>)

en: The site's name
fr: Le nom du site

en: The support message can be disabled at any time from the options page
fr: Le message de support peut être supprimé depuis la page options

en: Theme
fr: Thème

en: These tags can be included and will be replaced by HeadSpace when a page is displayed.
fr: Ces tags peuvent être inclus et seront remplacés par HeadSpace lorsqu'une page est affichée.

en: This is your FeedBurner username
fr: Votre nom d'utilisateur Feedburner

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data - be sure this is what you want!
fr: Cette option supprime HeadSpace, tous les réglages, les tags et les meta-data. Si c'est ce que tu veux! Clique.

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
fr: Cette page vous permet d'importer des données depuis d'autres plugins. Ces plugins n'ont pas besoin d'être actif durant l'importation.

en: This will cache your page and brute-force change the title.  While this is convienent because you don't need to change your theme it does lead to increased memory usage and a reduction in performance.
fr: Met la page en cache et force le changement du titre. Bien que ce soit pratique parce que vous n'avez pas besoin de changer votre thème, ceci entraîne une augmentation de l'usage mémoire et une réduction des performances.

en: Title separator
fr: Séparateur de titre

en: Track downloads
fr: Compter les téléchargements

en: Track outbound links
fr: Liens sortants

en: Tracker pause
fr: Pause

en: Tracking code
fr: Code

en: Update Options &raquo;
fr: Mettre à jour les options &raquo;

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
fr: Utiliser <code>wpautop</code> pour formater les paragraphes

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
fr: Utiliser <code>wptexturize</code> pour changer les guillemets en guillemets fantaisistes.

en: Use tags
fr: Utiliser les tags

en: Users of the specified role or less will be tracked
fr: Les utilisateurs ayant le rôle indiqué ou moins seront pistés

en: Verification code
fr: Code de vérification

en: Virtual Pages
fr: Pages virtuelles

en: Who to track
fr: Qui pister?

en: Will allow plugins to modify generated excerpts
fr: Permet à des extensions de générer les extraits

en: WordPress content formatting
fr: Options de formatage

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
fr: Entoure le contenu des articles et des pages par les balises de commentaires &#60;!-- google_ad_section_start --&#62; et &#60;!-- google_ad_section_end --&#62; <a href="https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?hlrm=en&answer=23168">plus d'infos sur le support Google AdSense</a>

en: Yahoo Suggest
fr: Suggestion Yahoo

en: Yes
fr: Oui

en: Your options have been updated
fr: Vos options ont été mises à jour

en: Your theme may overrule this setting
fr: Votre thème peut passer outre ce réglage

en: add all
fr: Tout ajouter

en: advanced
fr: avancé

en: applied to author pages
fr: appliqués aux pages Auteur

en: applied to category pages without specific settings
fr: appliqués aux pages Catégorie n'ayant pas de réglages spécifiques

en: applied to everything unless otherwise specified
fr: appliqués partout sauf indication contraire

en: applied to front page (if you have set WordPress to use a static page)
fr: appliqué à la page d'accueil

en: applied to pages without specific settings
fr: appliqués aux pages n'ayant pas de réglages spécifiques

en: applied to posts without specific settings
fr: appliqués aux articles n'ayant pas de réglages spécifiques

en: applied to the home page (or blog page)
fr: appliqués à la page Accueil (ou la page du blog)

en: applied when viewing a 404 error
fr: appliqués à la page d'erreur 404

en: applied when viewing an attachment
fr: appliqués aux pages fichiers

en: applied when viewing login, logout, or registration pages
fr: appliqués aux pages de connexion/deconnexion/enregistrement

en: applied when viewing search results
fr: appliqués aux pages de résultats de recherche

en: applied when viewing tag pages
fr: appliqués aux pages Tag

en: applied when viewing the archives
fr: appliqués aux pages Archives

en: archives
fr: Archives

en: calendar
fr: Calendrier

en: categories
fr: Catégories

en: content
fr: du contenu

en: default
fr: par défaut

en: enable
fr: Activer

en: excerpt
fr: du résumé

en: links
fr: Liens

en: meta
fr: Méta

en: page %d of %d
fr: (page %d sur %d)

en: pages
fr: Pages

en: posts, showing the
fr: articles, affichage

en: recent comments
fr: Commentaires récents

en: recent entries
fr: Inscriptions récentes

en: remaining
fr: restant

en: reset to default
fr: réinitialiser

en: rss
fr: RSS

en: search
fr: Recherche

en: set number of posts to 0 for theme default
fr: laisser le nombre d'articles à 0 pour utiliser le thème par défaut

en: suggest
fr: suggérer

en: tag cloud
fr: Nuage de tags

en: text
fr: Texte
