HeadSpace2 3.3.1 - en to da translation catalogue (321 entries)

en: %d items were imported from %s
da: %d elementer blev importeret fra %s

en: %d per-page
da: %d per side

en: %s ago
da: %s siden

en: %s | General Options
da: %s | Generelle indstillinger

en: %s | Page Modules
da: %s | Sidemoduler

en: %s | Page Settings
da: %s | Sideindstillinger

en: %s | Site Modules
da: %s | Webstedsmoduler

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
da: (ikke tilgængelig i UTW og Simple Tagging)

en: (page %d of %d)
da: (side %d af %d)

en: (set number of posts to 0 for theme default)
da: (Sæt antal indlæg til 0 for at bruge temaets standard)

en: 1 hour
da: 1 time

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 30 seconds
da: 30 sekunder

en: 404 Page
da: Fejl 404-side

en: 60 seconds
da: 60 sekunder

en: <code>wp_footer</code> was not found in <code>footer.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development">documentation</a>)
da: <code>wp_footer</code> findes ikke i <code>footer.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development">dokumentation</a>)

en: <code>wp_head</code> was not found in <code>header.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Hook_Reference/wp_head">documentation</a>)
da: <code>wp_head</code> findes ikke i <code>header.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Hook_Reference/wp_head">dokumentation</a>)

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
da: <p style="color: red">Den funktion er ikke defineret</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
da: <p style="color: red">Du har ikke adgang til denne ressource</p>

en: <p>As a new visitor you may want to subscribe to my <a href="%s/feed/">RSS</a> feed.</p>
da: <p>Da du er ny besøgende, vil jeg gøre opmærksom på, at du kan abonnere på mit <a href="%s/feed/">RSS</a> feed.</p>

en: A pause (milliseconds) added when a file is downloaded.  Small values may not be tracked
da: En pause (i millisekunder), der tilføjes, når en fil downloades. Lave værdier spores måske ikke

en: Account ID
da: Konto-ID

en: Add Apture to all pages
da: Tilføjer Apture sporingskode til alle sider

en: Adds 103bees tracking code to all pages
da: Tilføjer 103bees' sporingskode til alle sider

en: Adds AWStats JavaScript tracking to all pages (through <code>wp_footer</code>)
da: Tilføjer AWStats' JavaScript-sporing til alle sider (via <code>wp_footer</code>)

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
da: Tilføjer CrazyEgg-sporingskode til alle sider

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages (through <code>wp_footer</code>)
da: Tilføjer Google Analytics sporingskode til alle sider  (i <code>wp_footer</code>)

en: Adds Google Webmaster tracking code to your home page
da: Tilføjer Google Webmaster-sporingskode til din hjemmeside

en: Adds HitTail tracking code to all pages
da: Tilføjer HitTrails-sporingskode til alle sider

en: Adds Microsoft Live verification code to your home page
da: Tilføjer Microsoft Live-verifikationskode til din hjemmeside

en: Adds Mint tracking code to all pages
da: Tilføjer Mint-sporingskode til alle sider

en: Adds Piwik tracking code to all pages
da: Tilføjer Piwik-sporingskode til alle sider

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
da: Tilføjer StatCounter-sporingskode til alle sider

en: Adds Yahoo! Site Explorer tracking code to your home page
da: Tilføjer Yahoo! Site Explorer-sporingskode til din hjemmeside

en: Adds appropriate code to your posts to enable FeedBurner Stats Pro
da: Tilføjer den nødvendige kode, som aktiverer Feedburner Stats Pro, til dine indlæg

en: Advanced
da: Udvidet

en: Advanced - the regular expression pattern to select the more link from your posts
da: Avanceret - mønsteret, som ved hjælp af udvidede udtryk (regular expressions) vælger Mere-linket i dine indlæg

en: Advanced - the regular expression replacement text
da: Avanceret - teksten, som der erstattes med ved hjælp af søg og erstat med udvidede udtryk

en: After
da: Efter

en: After content
da: Efter indhold

en: All descriptions will be trimmed to this length
da: Alle beskrivelser vil blive trimmet til denne længde

en: Allow external JavaScript files to be referenced
da: Tillad reference til eksterne JavaScript filer

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
da: Tillad ændring af sidetitlen (f.eks. titlen i browservinduet)

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
da: Tillader tilføjelse af CSS-stylesheets (typografiark) til sider

en: Allows a custom page-specific theme to over-ride the default theme
da: Tillader et tilpasset side-specifikt tema at tilsidesætte standardtemaet

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
da: Tillader en kort beskrivelse af siden til brug for søgemaskiner

en: Allows custom data to be inserted anywhere in your theme using MetaData::custom ()
da: Tilader brugerdata at blive indsat overalt i dit tema med MetaData::custom ()

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
da: Tillader aktivering af deaktiverede plugins på specifikke sider

en: Allows follow/no-follow to be set for various links
da: Follow/no-follow kan sættes for forskellige links

en: Allows meta keywords to be defined, seperate from tags (if necessary, disable keyword display in the Tags module)
da: Lader dig definere meta-nøgleord, uafhængigt af tags (deaktivér om nødvendigt visning af nøgleord i Tags-modulet)

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
da: Tillader indsættelse af rå data i sidens meta-afsnit

en: Allows site RSS description to be changed
da: Tillader ændring af sidens RSS-beskrivelse

en: Allows site RSS name to be changed
da: Tillader ændring af sidens RSS-navn

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
da: Tillader ændring af websteds-beskrivelsen (dvs. tagline)

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
da: Tillader ændring af sidens navn (dvs. blog navn)

en: Allows tags to be added to pages
da: Tillader tilføjelse af tags til sider

en: Allows the 'more' text to be changed
da: Tillader ændring af 'mere'-teksten

en: Allows various meta-robot options to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
da: Disse forskellige indstillinger for meta-robotter instruerer søgemaskiner og søgerobotter i ikke at indeksere eller "følge" sider (det sidste bruges i webrangliste-beregninger)

en: Allows you to enable or disable various WordPress Widgets
da: Lader dig aktivere eller deaktivere forskellige WordPress-widgets

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
da: Tillader dig at aktivere eller deaktivere forskellige WordPress-auto-formateringer (inkl. wpautop)

en: Alternatively, if you are multi-lingual, do consider translating this into another language.  All the necessary localisation files are included and I've written a <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">full guide to the translation process</a>.
da: En anden mulighed, hvis du kan flere sprog, er at overveje at oversætte pluginnet. Alle de nødvendige sprogfiler er inkluderet i HeadSpace. Jeg har skrevet en <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">komplet guide til oversættelsesprocessen</a>.

en: Archive Links
da: Arkiv-links

en: Archives
da: Arkiv

en: Are you sure you want to merge that tag?
da: Er du sikker på, du vil flette dette tag?

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
da: Som med alt andet, som ændrer din database, anbefales det at <strong>sikkerhedskopiere dine data før import</strong>. Vi påtager os intet ansvar for killinger, som må blive myrdet i processen.

en: Author Pages
da: Forfatter-sider

en: Auto-fancy quotes
da: Auto-smarte citater

en: Auto-formatting
da: Auto-formatering

en: Before
da: Før

en: Before content
da: Før indhold

en: Calendar
da: Kalender

en: Cancel
da: Annullér

en: Categories
da: Kategorier

en: Category Links
da: Kategori-links

en: Change what appears in reports
da: Ændre hvad der vises i rapporter

en: Checking this will mean that your tags are also used as keywords and you will not be able to modify keywords independently
da: Afkrydser du her, bruges dine tags også som nøgleord, og du kan ikke redigere nøgleord uafhængigt

en: Clear to disable download tracking
da: Fjern, hvis du vil deaktivere sporing af downloads

en: Click the page type to change settings.  You can enable additional modules to provide more choices.
da: Klik på sidetypen for at ændre indstillinger. Du kan aktivere yderligere moduler og få flere valg.

en: Comm. Author Links
da: Kommentarforfatter-links

en: Comm. Text Links
da: Kommentartekst-links

en: Configure PHP memory limits, time-outs, and error reporting
da: Konfigurér hukommelsesbegrænsning, time-outs og fejlrapportering i PHP

en: Current theme
da: Aktuelle tema

en: Custom data
da: Brugerdata

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
da: Tilpas antallet af indlæg vist på arkiv og sider med søgeresultater, og beslut, om hele indholdet eller uddragget skal vises

en: Default
da: Standard

en: Delete HeadSpace
da: Slet HeadSpace

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disable Visual Editing
da: Deaktivér den visuelle editor

en: Disable WordPress Widgets
da: Deaktivér WordPress-widgets

en: Disable visual editing
da: Deaktivér den visuelle editor

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display a message for first time visitors (based upon idea from Seth Godin)
da: Vis en besked til førstegangsbesøgende (efter idé fra Seth Godin)

en: Display position
da: Vis-position

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
da: Viser %s&#8211;%s af %s

en: Do not output CSS
da: Anvend ikke CSS-formattering

en: Domain Name
da: Domænenavn

en: Edit Category &raquo;
da: Redigér kategori &raquo;

en: Enable debug option
da: Aktiverer debug-funktionen

en: Enable on excerpts
da: Aktivér på uddrag

en: Enabled Widgets
da: Aktiverede widgets

en: Enter 0 for always
da: Angiv 0 for altid

en: Enter Google Webmaster tracking code.
da: Indtast Google Webmaster's sporingskode

en: Enter Microsoft Live verification code.
da: Indtast Microsoft Live's verifikationskode

en: Enter Yahoo! Site Explorer tracking code.
da: Indtast Yahoo! Site Explorer-sporingskode

en: Enter any additional Google Analytics code
da: Indtast evt. yderligere Google Analytics-kode

en: Enter each host on a separate line
da: Angiv hver vært på en separat linje

en: Enter the URL you want outbound links tracked to
da: Indtast URL'en du vil bruge til at spore udgående links

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
da: Gem den fulde Google JavaScript sporingskode, eller bare <code>_uacct</code> nummeret.

en: Enter the full JavaScript tracking code as provided by HitTail.
da: Indfør den fulde JavaScript-sporingskode, som HitTail stiller til rådighed.

en: Enter the full JavaScript tracking code as shown on your 103bees account page.
da: Gem den fulde JavaScript sporingskode sådan som den vises på din brugerkonto-side i 103bees

en: Enter the relative URL to your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
da: Indtast den relative URL til din Mint-installation  (f.eks. <code>/mint/</code>).

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg code</a>
da: Indtast din fulde <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg kode</a>

en: Enter your site token.
da: Indtast din site-kendemærke (token)

en: Everyone
da: Alle

en: Fields
da: Felter

en: Filter
da: Filtrér

en: First Time Visitor
da: Førstegangsbesøgende

en: Follow Links
da: Follow-links

en: Force tags in pages
da: Gennemtving visning af tags på sider

en: Force tags in posts
da: Gennemtving visning af tags i indlæg

en: Force title rewrite
da: Gennemtving genskrivning af titel

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: Head META Description
da: Head META Beskrivelse

en: HeadSpace Bug Tracker
da: HeadSpace2 Bugdatabase

en: HeadSpace Documentation
da: HeadSpace dokumentation

en: HeadSpace FAQ
da: HeadSpace OSS

en: HeadSpace Help
da: HeadSpace Hjælp

en: HeadSpace Meta data
da: HeadSpace-meta-data

en: HeadSpace Settings
da: HeadSpace-indstillinger

en: HeadSpace Support
da: HeadSpace-support

en: HeadSpace Support Forum
da: HeadSpace Supportforum

en: HeadSpace has been removed
da: HeadSpace er blevet fjernet

en: HeadSpace has required a great deal of time and effort to develop.  If it's been useful to you then you can support this development by <strong>making a small donation of $8</strong>.  This will act as an incentive for me to carry on developing it, providing countless hours of support, and including any enhancements that are suggested.
da: HeadSpace har krævet meget tid og stort arbejde at udvikle. Hvis du har haft gavn heraf, kan du støtte udviklingen ved at <strong>give et lille bidrag på $8</strong>. Det vil give tilskyndelse til fortsat at udvikle pluginnet, yde utallige timers support, og tilføje de nye funktioner, som der bliver foreslået.

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
da: HeadSpace tags (konvertér til WordPress 2.3 tags)

en: HeadSpace2 News
da: HeadSpace2-nyheder

en: Home Page
da: Hjemmeside

en: Host aliases
da: Værts-aliasser (hosts)

en: How many widgets would you like?
da: Hvor mange widgets ønsker du?

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
da: Jeg er et flinkt menneske og har bidraget med støtte til forfatteren af dette plugin

en: If you are monitoring multiple sites this allows you to identify each
da: Har du overvågning på flere hjemmesider, kan du identificere hvert enkelt her

en: Ignore Bots
da: Ignorér søgemaskiner

en: Import
da: Importér

en: Import and remove original data
da: Importér og fjern original data

en: Include Google Analytics on the WordPress login page
da: Medtag Google Analytics sporingskode på WordPress' login-side

en: Include on login page
da: Medtag på login-side

en: Inherit from global settings
da: Globale indstillinger "arves", dvs. de anvendes på moduler med snævrere anvendelse (scope)

en: Inherit settings
da: Nedarv indstillinger

en: Invalid module
da: Ugyldigt modul

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Leave blank to use theme default
da: Står feltet tomt, bruges standard-tema

en: Login Pages
da: Login-sider

en: Makes links clickable in comments
da: Gør kommentar-links klikbare

en: Max length
da: Max. længde

en: Memory Limit
da: Hukommelsesbegrænsning

en: Message to display
da: Besked, der skal vises

en: Meta-Robots
da: Meta-søgerobotter

en: Meta-data
da: Meta data

en: Mint path
da: Mint-sti

en: Modules are disabled and do not appear
da: Disse moduler er deaktiverede og vises ikke

en: Modules will always appear on edit screens
da: Disse moduler vises altid i redigeringsområderne

en: Modules will be hidden behind a link
da: Disse moduler skjules bag et link

en: More text
da: "Mere tekst"

en: New Google Analytics (ga.js)
da: Ny Google Analytics (ga.js)

en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: No timeout limit
da: Ingen timeout

en: No-ODP
da: Ingen ODP

en: No-Yahoo Dir
da: Ingen Yahoo-katalogisering

en: No-index
da: No-Index

en: Options
da: Indstillinger

en: PHP Error Reporting
da: Fejlrapportering i PHP

en: PHP Script Timeout
da: Timeout for PHP-script

en: Page Counts
da: Sidetælling

en: Page Links
da: Side-links

en: Page Modules
da: Sidemoduler

en: Page Settings
da: Sideindstillinger

en: Page Title
da: Sidetitel

en: Page description
da: Sidebeskrivelse

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
da: Sidemoduler gælder for enkelte sider. Træk-og-slip moduler ind i det ønskede område. Rækkefølgen på modulerne kan ændres, så de får ny position på redigeringsskærmen.

en: Page slug
da: Korttitel (slug) på side

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page-specific Plugins
da: Sidespecifikke plugins

en: Page-specific Theme
da: Sidespecifikke temaer

en: Pages
da: Sider

en: Partition ID
da: Partition-ID

en: Pattern
da: Mønster

en: Piwik JavaScript
da: Piwik-JavaScript

en: Piwik PHP
da: Piwik-PHP

en: Piwik Site ID
da: Piwiks Site-ID

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
da: Læs venligst dokumentationen og Ofte Stillede Spørgsmål, og tjek bugdatabasen, inden du stiller et spørgsmål.

en: Plugin Support
da: Pluginsupport

en: Post slug
da: Korttitel (slug) på indlæg

en: Post title
da: Indlægstitel

en: Posts &amp; Pages
da: Indlæg &amp; Sider

en: Posts successfully updated
da: Indlæg blev opdateret

en: Previous
da: Forrige

en: Process excerpt with plugins
da: Giv plugins adgang til uddrag

en: Project ID
da: Project-ID

en: RSS Desc.
da: RSS-beskrivelse

en: RSS Description
da: RSS-beskrivelse

en: RSS Name
da: RSS-navn

en: Raw Code
da: Rå kode

en: Raw data
da: Rå data

en: Recent Posts
da: Seneste indlæg

en: Remove HeadSpace
da: Fjern HeadSpace

en: Repeat
da: Gentag

en: Replace
da: Erstat

en: Replaced with the category description
da: Erstattes med beskrivelsen af kategorien

en: Replaced with the current date
da: Erstattes med den aktuelle dato

en: Replaced with the current month
da: Erstattes med den aktuelle måned

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
da: Erstattes med det aktuelle sidenummer (f.eks. side 2 af 4)

en: Replaced with the current search phrase
da: Erstattes med den aktuelle søgefrase

en: Replaced with the current tag/tags
da: Erstattes med de aktuelle tag(s)

en: Replaced with the current time
da: Erstattes med det aktuelle tidspunkt

en: Replaced with the current year
da: Erstattes med det aktuelle år

en: Replaced with the date of the post/page
da: Erstattes med indlæggets/sidens dato

en: Replaced with the post categories (comma separated)
da: Erstattes med indlæggets kategorier (komma-separeret)

en: Replaced with the post/page ID
da: Erstattes med indlæggets/sidens ID

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
da: Erstattes med indlægsforfatterens/sideforfatterens kælenavn ('nicename' )

en: Replaced with the post/page author's userid
da: Erstattes med indlægsforfatterens/sideforfatterens bruger-id

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
da: Erstattes med indlæggets/sidens uddrag (eller auto-genereres, hvis det ikke eksisterer)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
da: Erstattes med indlæggets/sidens uddrag (uden autogenerering)

en: Replaced with the post/page modified time
da: Erstattes med indlæggets/sidens tidspunkt for seneste ændring

en: Replaced with the title of the post/page
da: Erstattes med indlægs-/sidetitlen

en: SEO Title Tags
da: SEO titel-tags

en: Save
da: Gem

en: Save all data
da: Gem alle data

en: Search
da: Søg

en: Search Pages
da: Søgesider

en: Searches
da: Søgninger

en: Security ID
da: Sikkerheds-id

en: Separator position
da: Position for separator

en: Set to a root domain when tracking across sub-domains
da: Angiv hoveddomæne, hvis du udfører sporing på tværs af underdomæner

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
da: Indstillinger kan gøre gældende for specifikke indlæg &amp; sider fra <strong>Redigér indlæg</strong>-siden, og til specifikke kategorier fra <strong>Redigér kategori</strong>-siden.

en: Show all errors &amp; warnings
da: Vis alle fejl &amp; advarsler

en: Show in admin
da: Vis i admin

en: Show no errors or warnings
da: Vis ingen fejl eller advarsler

en: Show only errors
da: Vis kun fejl

en: Show pages
da: Vis sider

en: Show pages in tag archives
da: Vis sider i tag-arkiver

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
da: Vis side-specifikke plugins i administrationsmenuerne

en: Simple
da: Simpel

en: Simple Tagging
da: Simpel tagging

en: Simple Tags (old version)
da: Simple tags (gammel version)

en: Site Modules
da: Webstedsmoduler

en: Site Tagline
da: Webstedets slogan

en: Site description
da: Beskrivelse af websted

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
da: Webstedsmoduler gælder for dit websted som helhed. Kun valgte moduler vil blive anvendt (når disse er korrekt konfigurerede).

en: Site name
da: Webstedets navn

en: Site token
da: Kendemærke for webstedet

en: Special Tags
da: Specielle tags

en: Stops your site being loaded in a frame.
da: Forhindrer, at dit site bliver indlæst i en frame

en: Stylesheets
da: StyleSheets (typografiark)

en: Suggest tags based on content
da: Foreslå tags baseret på indhold

en: Suggested tags
da: Foreslåede tags

en: System Settings
da: Systemindstillinger

en: System default
da: Systemstandard

en: Tag Cloud
da: Tags i sky-format (Tag Cloud)

en: Tag Links
da: Tag-links

en: Tag Pages
da: Tags-sider

en: Tags/keywords
da: Tags/Nøgleord

en: The HeadSpace administration interface is now WordPress 2.5+ only.  Your meta-data will continue to function but you should either upgrade your WordPress or downgrade HeadSpace.
da: Administrationsbrugerfladen til HeadSpace kører kun på WordPress 2.5 og nyere. Dine meta-data vil fortsat virke, men du bør enten opgradere din WordPress eller gå tilbage til tidligere version af HeadSpace.

en: The location of the Piwik JavaScript file (i.e. <code>/piwik/piwik.js</code>)
da: Placeringen af Piwik-JavaScript-filen (dvs. <code>/piwik/piwik.js</code>)

en: The location of the Piwik PHP file (i.e. <code>/piwik/piwik.php</code>)
da: Placering af Piwik-PHP-filen (dvs. <code>/piwik/piwik.php</code>)

en: The site's name
da: Erstattes med webstedets navn

en: Theme
da: Tema

en: These tags can be included and will be replaced by HeadSpace when a page is displayed.
da: Disse tags kan medtages og vil blive erstattet af HeadSpace, når en side vises.

en: This is your FeedBurner username
da: Dette er din Feedburner-brugernavn

en: This notice will only be shown at periodic intervals and can be disabled easily.
da: Denne besked vises kun med tilbagevendende intervaller og kan let deaktiveres.

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data - be sure this is what you want!
da: Dette valg vil fjerne HeadSpace og slette alle indstillinger, tags og meta-data - gør det kun, hvis du er sikker på, at det er det, du ønsker!

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
da: Denne side tillader dig at importere meta-data fra andre WordPress-plugins. De andre plugins behøver ikke være aktiverede for at importen virker.

en: This will cache your page and brute-force change the title.  While this is convienent because you don't need to change your theme it does lead to increased memory usage and a reduction in performance.
da: Dette vil cache din side og gennemtvinge ændring af titlen. Det er praktisk, fordi du ikke behøver at ændre dit tema, men det medfører også større CPU-brug og en nedsættelse af hastigheden.

en: Title separator
da: Titel separator

en: Track downloads
da: Spor downloads

en: Track outbound links
da: Sporing af udgående links

en: Tracker pause
da: Sporingspause

en: Tracking code
da: Sporingskode

en: Update Options &raquo;
da: Opdatér indstillinger

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
da: Brug <code>wpautop</code> til at formatere afsnit

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
da: Brug <code>wptexturize</code> til at lave citater om til smarte citater (fancy quotes)

en: Use tags
da: Brug tags

en: Users of the specified role or less will be tracked
da: Brugere af den specificerede rolle eller lavere vil blive sporet

en: Verification code
da: Verifikationskode

en: Virtual Pages
da: Virtuelle sider

en: Who to track
da: Hvem skal spores?

en: Will allow plugins to modify generated excerpts
da: Tillader plugins at ændre genererede uddrag

en: WordPress content formatting
da: WordPress-indholdsformatering

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
da: Ombryd alt indlæg- og sideindhold inde i en Google-targeted section

en: Yes
da: Ja

en: Your options have been updated
da: Dine indstillinger er blevet gemt

en: Your theme may overrule this setting
da: Dit tema tilsidesætter måske denne indstilling

en: add all
da: tilføj alle

en: advanced
da: udvidet

en: applied to author pages
da: anvendes på forfatter-sider

en: applied to category pages without specific settings
da: anvendes på kategorisider uden specifikke indstillinger

en: applied to everything unless otherwise specified
da: anvendes overalt, medmindre andet anføres

en: applied to posts &amp; pages without specific settings
da: anvendes på indlæg &amp; sider uden specifikke indstillinger

en: applied to the home page
da: anvendes på forsiden

en: applied when viewing a 404 error
da: anvendes, når fejl 404 vises

en: applied when viewing login, logout, or registration pages
da: anvendes, når der vises login-, logout- eller nybruger-sider

en: applied when viewing search results
da: anvendes, når søgeresultater vises

en: applied when viewing tag pages
da: anvendes, når arkivsider vises

en: applied when viewing the archives
da: anvendes, når arkivsider vises

en: archives
da: arkiver

en: calendar
da: kalender

en: categories
da: kategorier

en: content
da: indhold

en: default
da: standard

en: enable
da: aktivér

en: excerpt
da: uddrag

en: pages
da: sider

en: posts, showing the
da: indlæg; brug følgende visning:

en: recent comments
da: seneste kommentarer

en: recent entries
da: seneste optegnelser

en: reset to default
da: nulstil til standard

en: rss
da: RSS

en: search
da: søg

en: set number of posts to 0 for theme default
da: Sæt antal indlæg til 0 for tema-standard

en: suggest
da: foreslå

en: tag cloud
da: Tags i sky-format

en: text
da: tekst
